Eestimaa Looduse Fondi talgute suvekool ühendab looduskaitse ja pärandkultuuri 19. juuli 2018

Järjekorras viies Eestimaa Looduse Fondi (ELF) talgute suvekool toob 19.-22. juulil talgusõbrad Alam-Pedja looduskaitsealale Palupõhja, et üheskoos vikatitega puisniidul heina niita, töötegemise vahele harivates töötubades osaleda ja pärimusmuusikat ning piirkonna mitmekesist loodust nautida.
Suvekooli korraldaja Mart Kiisi sõnul saab kesksuvine nädalavahetus Palupõhjas olema ühtviisi hariv, tähendusrikas ja meeleolukas: “Traditsiooniliste võtetega puisniitude hooldamine on selge kohe-käed-külge võimalus nii looduskaitsesse panustamiseks kui pärandkultuuri elus hoidmiseks. Töötoad, loengud ja võimalus kaastalgulistelt õppida aga loovad ideaalse pinna uute teadmiste ammutamiseks. Ning kõike seda saadab koostegemise ja -olemise sünergia ja rõõm!”


Talgute suvekoolis kohtuvad talgutöö, ettekanded loodusest ja folkloorist, pärimusmuusika, loodus ning teotahtelised inimesed. Suvekooli talgutööks on liigirikkuse seisukohalt üliolulise pärandkoosluse - puisniidu - hooldamine käsitsi vikatitega. Töö sobib nii esmakordsetele huvilistele kui ka juba kogenud talguhuntidele, sest vikati käsitsemise ja hooldamise kohta jagab õpetussõnu pikaaegne puisniitude taastaja Avo Rosenvald. Vilunumad niitjad saavad end proovile panna traditsioonilisel suvekooli niitmisvõistlusel, kus selgitatakse välja parimad niitjad.

Talgutööde pauside ajal saavad suvekooli talgulised osa harivatest loengutest ja töötubadest. Teiste seas mõtestab tippteadlane Aveliina Helm puisniitude hooldamise vajadust, entomoloog Allan Selin avab ELFi talguaasta fookuses olevate kimalaste salapärast maailma ning folklorist Ell Vahtramäe pajatab põnevatel pärimusteemadel. Suvekooli õhtuprogrammi täidavad hinge paitav pärimusmuusika tuntud võru kultuuri aktivisti Kadri Giannakaina-Laube eestlaulmisel ning välikino-formaadis filmi- ja aruteluõhtu tuntud loodusfilmimehe Remek Meeliga, kes jagab oma Emajõe-lugu.


ELF korraldab looduskaitselisi talguid aastast 2000. Talgute suvekool, mis erineb mitmeti tavalistest talgutest, sai alguse viis aastat tagasi. Igal suvel koguneb ligi poolsada inimest puisniidule heinateole, et lihvida oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õppida tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veeta ühiselt aega toredate inimestega. Varasematel aastatel on ELFi talgute suvekool toimunud ka Nedrema puisniidul, mis on suurim Eestis.

ELFi talgute suvekooli aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Teematalgud

Värsket

  • Kuidas me Leedus Dzukija rahvuspargis talgutel käisime 9. september 2019

    Kõik sai alguse 1. augusti varahommikul, kui talguseltskond sai sõidu alustamiseks kokku Circle K teenindusjaama juures Tartu bussijaama kõrval. Esimeseks peatuskohaks ja ühtlasi lõunasöögi pausiks olid Gauja rahvuspargis ja jõekaldal asuv vägev Sõelapaljand. Sõelapaljandiks kutsutakse Baltimaade suurimat valgest liivakivist paljandit. Oma nime on paljand saanud liivakivis olevate õõnsuste tõttu, mida mesilased kasutavad pesa tegemiseks. Tegime väikese retke mööda lummava vaatega matkarada ja pidasime piknikukohas lõunapausi.

    Loe edasi

  • Välisvabatahtlik Prantsusmaalt ja ööloomade teema-aasta maskott 8. juuli 2019

    Alates 3. juunist on ELFi talgutiimis kaasa löömas välisvabatahtlik Antoine Fusil Prantsusmaalt. Antoine'i võib kohata suvistel ja septembrikuu talgutel algul tavatalgulise ja hiljem juba talgujuhina. Samuti aitas ta kaasa tänavuse ööloomade teema-aasta maskoti valmimisel.
    Loe edasi