ELFi talgutel on tänavu soode teema-aasta 25. mai 2020

Juba 2011. aastast alates on ELFi talguhooaeg olnud igal aastal pühendatud ühele kindlale kaitsealusele liigile või kooslusele, et juhtida tähelepanu nende kaitsmise vajalikkusele. Tänavu on järg jõudnud soode kätte ning ELFi 2020. aasta talgud, mis on ühtlasi meie 21. hooaeg, on kuulutatud soode teema-aastaks.
Soode osas on eestlastel nii minevikus kui tänapäeval olnud kahetised ja risti vastukäivad tunded. Sõdade ja katkude ajal olid soosaared talurahvale päästvaks pelgupaigaks, muul ajal aga ohtlikud ja salapärased maastikud, kuhu võis eksida ja uppuda. Ka tänapäeval on sood meie jaoks ühest küljest head jõhvikate korjamise ning räätsamatkale mineku kohad, kuid põllu- või metsamehe silmis võib tegemist olla kasutute märgade piirkondadega, kus ilma kuivendamata ei saa metsa kasvatada ega maad harida.

Talgulised Feodori-Tudu-Sirtsi soode talgutriatlonil 2019. aastal. Foto: Karl Miikael Kraav.

Tegelikkuses on aga sood asendamatud ökosüsteemid, mis ühelt poolt on mitmetele liikidele ainuvõimalikuks elupaigaks (nt. turbasamblad, rabapüü), teisalt aga magevee talletajad, üleujutuste ja põudade reguleerijad ning olulised süsiniku talletajad. Toimiv soo aitab kaasa inimtekkeliste kliimamuutuste leevendamisel, mistõttu on hädasti tarvis taastada kuivendusega rikutud sooalade veerežiimi. Selleks tuleks blokeerida vee väljavool soost, mida annab edukalt teha kuivenduskraavidele paisude ehitamisega. Tegemist on suurepärase lahendusega, sest kasutatakse kohalikku ja looduslikku materjali: turvast. Seal, kus kopaga ligipääs raskendatud, teevad paisuehitamise töö ära kümned ja kümned töökate inimkäte paarid.

ELFi soode teema-aastal on lisaks sootalgutele oodata ka erinevaid sooteemalisi loodusretki ning isegi üks väikene sookontsert. Talgutele saab ennast registreerida siin (saadaval olevate talgute nimekiri täieneb jooksvalt) ning soode teema-aasta plaanidest saab lähemalt lugeda siit.

Kohtume soos!

Värsket

  • Selgusid tänavused tublimad vabatahtlikud 7. detsember 2020

    Koroona-aastast hoolimatu oli tänavune talguhooaeg mastaapne; osaliste- ja elamusterohke. ELF tänab kõiki, kes 2020. aastal vabatahtliku tööga talgutesse panustasid. Aga nagu igal aastal, paistavad ka seekord mõned teiste seast kohe eriti hästi silma. Niisiis tõstame Talgukontori poolt esile...
    Loe edasi

  • ELF ja Keskkonnaministeerium sõlmisid koostöölepingu naftaõnnetuste puhuks 8. oktoober 2020

    7. oktoobril kirjutasid keskkonnaminister Rene Kokk ja ELFi poolt Siim Kuresoo Tallinna Lennusadamas Suure Tõllu pardal alla koostöökokkuleppele, mille kohaselt tulevad ELFi vabatahtlikud naftaõnnetuse korral appi õliga määrdunud linde päästma. Varemalt on ELF selleks tarbeks vabatahtlikke koolitanud erinevate projektide raames, näiteks Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) rahastuse toel, kuid 2021. aasta sügisest alates paneb riik koolitustele püsivalt õla alla.
    Loe edasi