Hiiumaa rannikule mõeldes kangastub esimese hooga kõrge liivane merevee ja tuule pidevas meelevallas olev looduslik supelrand. Selliseid on seal saarel tõesti palju, kuid on ka neid, mis laugelt alles hiljuti merest kerkinud ning kariloomade mõjul rannaniiduks kujunenud.


Kui esimesed mõjuvad magnetina lõõgastust otsivale inimesele, siis teised tunduvad parimad paljudele maaspesitsevatele lindudele. Madal, lage ning kõrge rohuta rannaniit on parim paik paljudele kahlajatele, sest siin saab rohketes eriilmelistes mikroelupaikades kenasti kõhu täis. Kui on kuivem, tuleb otsida merepoolsematest lompidest ja adruvallidelt, kui on märjem siis suuremalt maalt rohu seest. Tähtis on ka see, et lagedal märkab vaenulikku kiskjat või pesaröövlit aegsasti ning tavaliselt jõuab ka midagi ette võtta.

Lindude jaoks on suurim õnnetus, kui sellisel lagedal rannal hakkavad vohama roog ja puud-põõsad. Siis ei ole pikast nokast ja kõrgetest jalgadest enam toiduotsimisel abi ning kurjade kavatsustega pesaröövel või kiskja saab lihtsalt ligi hiilida.

Liikide, elupaikade, populatsioonide rohkus ja elujõulisus on olnud ELFi südameasi selle asutamisest peale. On üsna loomulik, et sellist esmapilgul tüütuna tunduvat kadaka raiumist oleme mahitanud juba aastaid.

Sellel korral läheme appi Käina lahe äärde Kassari poolele. Tubli talupere on oma rannaniitu lindude ja muu elustiku jaoks peenhäälestanud aastaid, kuid kuna seal on kadakas eriti kange levima, on kindlasti vaja ka talguliste töist panust. Niisiis päevad veedame töiselt ja õhtupoolikud uudistavalt. Kuna on muinastulede aeg, teeme kindlasti ka ise tuld.

Talgute läbiviimist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Kadakased talgud Kassaris
  • Talgutööd: Kadakate ja mändide raiumine ja koristamine rannaniidult.
  • Ööbimine: Kassari rahvamaja põrandatel. Kaasa oma magamiskott ja matt.
  • Toitlustus: Kolm korda päevas. Muist toidukordi valmistame ise.
  • Kaasa võtta: Magamiskott ning matt, tööks sobivad riided ja kinnised jalanõud, soojad vahetusriided ja ujumisriided.
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 eurot. Uuri lähemalt. 
  • Hinna sees: Toitlustamine, majutus, kohapealne transport ja saun.
  • Registreerumine lõpeb: Grupi täitumisel või hiljemalt kaks päeva enne talguid.
  • Kogunemine: Laupäeva, 6. augusti õhtul Käinas (üksikasjade täpsustamiseks võtab registreerunutega ühendust talgujuht). NB! Kiiremad märku andjad saavad küüti Tartust väljuvale ELFi bussile.
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Marise mullused fotomuljed samast kohast.