Talgusuve alguseks kutsume ELFi talgute ajaloo suurimale ettevõtmisele - appi Virumaa kaunites paikades metsiseid ja nende tegevusjälgi otsima. Talgud toimuvad nii nädalavahetustel kui ka nädala sees, tutvu talguinfoga ning pane end sobivateks päevadeks kirja! Seejärel saadame osalejatele juba täpsema info.

Talgutööks on kaardi järgi metsaalade läbi käimine ning kõigi metsisega seotud elumärkide kirjapanek. Sestap tuleb kasuks GPSi ja kaardi lugemise kogemus ja/või mõningane vilumus lindude määramisel ning nende tegevusjälgede leidmisel. Vastavalt sellele suundutakse metsa kas üksi või paarikaupa. Kuna kõndimist on palju on vajalik hea füüsiline vorm.

Talgute baaslaager asub mõnusas Matsu talus, kust hommikul asutakse ühiselt teele ning kus õhtul tehakse kokkuvõtted, vahetatakse muljeid ning köetakse sauna. Matsu talu pererahvas seisab hea ka kosutava toidupoolise eest.

Metsis on oma silmatorkava käitumise, erilise toiduvaliku ja koguka keha tõttu ökosüsteemis habras lüli. Tema kadumine osadelt põlistelt asualadelt ning arvukuse märgatav langus on väga muret tekitavad.

Alles jäänud metsised asustavad meie mail tihti rabaservade vanu männikuid, kus on piisavalt neile sobivaid toidutaimi, rasket lindu kandvaid okslikke männipuid ja varjumispaiku kiskjate eest. Linnu täpne elupaiga kasutus ja sündivust-suremust mõjutavad tegurid vajavad veel täpsemat uurimist ning selleks ongi vaja ka talguliste abi. Talgutel kogutud teadmiste abiga saame seda uhket lindu paremini kaitsta! 

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Suured metsisetalgud Virumaal
 • Talgutööd: Jõukohase suurusega aladeks jaotatud piirkondades lausaliselt metsade läbi käimine ning kõigi metsisega (ja teiste kanalistega) seotud elumärkide kaardistamine.
 • Ööbimine: Tudulinna kandis Matsu talu majas, kämpingutes ja telkides.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas Matsu talu poolt.
 • Kaasa võtta: Kummikud ja metsas liikumiseks sobiv riietus. Kui on, siis võta kaasa GPS seade, positsioneeriv nutitelefon ja akupank. Saunatarbed ja sääsetõrjevahend. Mõnedel juhtudel on vajalik telk.
 • Osavõtutasu: 5 eurot registreerumise kohta, olenemata päevade arvust. 
 • Hinna sees: Toit, majutus, kohapealne transport
 • Registreerumine lõpeb: Grupi täitumisel või hiljemalt 15. juunil.
 • Kogunemine: Rakveres või Tudulinnas (üksikasjade täpsustamiseks võtab registreerunutega ühendust talgujuht)
 • Grupi suurus: Olenevalt päevast 5-30 inimest.
 • Vaata lisaks: Loe metsisetalgutest pikemalt.

  Talgud korraldatakse Tartu Ülikooli, RMK, Eesti Ornitoloogiaühingu, Keskkonnaameti ja ELFi koostöös. Talgud toimuvad projekti „Soode kaitse ja taastamine” (Conservation and Restoration of Mire Habitats, LIFE Mires Estonia; projekti nr: LIFE14 NAT/EE/000126) raames, mida rahastavad Euroopa Komisjoni LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.