Pruuni lõikeheina talgud Rannapungerjal II

Pruuni lõikeheina talgud Rannapungerjal II 21. novembril 2017

Järvevälja kaitseala tuumiku moodustab alates 1967. aastast kaitse all olev Rannapungerja luiteväli, mis on väheseid looduslikus seisundis säilinud ning suuremast ehitustegevusest mõjutamata kompaktseid taimestunud luitealasid Peipsi rannikul.
Vaata lähemalt

Must toonekure talgud Karulas II

Metsaelu aasta

Must toonekure talgud Karulas II 24. - 26. november 2017

Karula rahvuspargi maastikud ja sealne loodus on Eesti mõistes väga ainulaadne. Karulas asub Kagu-Eesti suurim metsamassiiv, mis ulatub kaugelt üle rahvuspargi piiride. Mets katab üle 70% rahvuspargi pindalast.
Vaata lähemalt

Pruuni lõikheina talgud Rannapungerjal

Metsaelu aasta

Pruuni lõikheina talgud Rannapungerjal 3.-5. november 2017

Mis võiks olla toredam, kui keset sügise ilu Peipsi kallastel talgutööd teha? Peipsi järve põhjarannik oma liivaluidete ja valgusküllaste männimetsadega on kõrgelt hinnatud puhkusepaik. Luitestiku ja looduslike elupaikade kaitseks turismi mõju eest on loodud siia ka Järvevälja maastikukaitseala, kus kasvab II kategooria kaitsealune taim pruun lõikhein.
Vaata lähemalt

Must-toonekure talgud Karulas I

Metsaelu aasta

Must-toonekure talgud Karulas I 20. - 22. oktoober 2017

Karula rahvuspargi maastikud ja sealne loodus on Eesti mõistes väga ainulaadne. Kuigi inimene on seal juba aastatuhandeid elanud ja tegutsenud, on tänu piirkonna reljeefsele pinnavormile paljud metsad jäänud intensiivsest majandamisest välja ning säilinud looduslähedasena.
Vaata lähemalt

Vormsi talgud II

Vormsi talgud II 6.-8. oktoober 2017

Aasta aastal järel kutsub Vormsi talgulisi tagasi. Nagu ütleb vanasõna, küll hea lugu laseb ennast kaks korda laulda. Vormsile võibki sõita igal ajal, ent sügisene talgureis toob kokku mitu head: kaunid mereäärsed maastikud, füüsilise töö värskes õhus ja talguliste toreda seltskonna. Muuseas, Rumpo poolsaare elukeskkonda hindab kõrgelt ka harilik tundrasamblik, kellele see on ainsaks elupaigaks Eestis.

Vaata lähemalt

Vormsi talgud I

Vormsi talgud I 29. september - 1. oktoober 2017

Sügisvärvides Vormsi saar oma mitmekesise looduse ja sõbralike inimestega ootab ka sel sügisel ELFi talguliste abikäsi. Rumpo poolsaare loopealse taastamiseks toimuvad talgud seisavad hea aastasadu rannaootslaste elupaigaks olnud Vormsi pärandmaastike säilimise ja hea käekäigu eest.

Vaata lähemalt

Maailma VIII ELFi moositalgud Palupõhjas

Maailma VIII ELFi moositalgud Palupõhjas 22. - 24. september 2017

Looduskaitse vabatahtlike töised retked olulistesse elupaikadesse on ülemailmne järjest kasvav nähtus. Kuid seda, et neile väljasõitudel nauditakse hommikupudrul talguliste oma keedetud moosi juhtub vist ainul ELFi talgutel. See on nii sellepärast, et juba kaheksa aastat tagasi taipas grupp taibukaid talgulisi et kui suvine heinatöö toob talvise hingerahu, siis suvisele hingerahule aitab kaasa sügisene moositegu. Vaata lähemalt

Kõretalgud ja loodusfilmid Matsalus

Kõretalgud ja loodusfilmid Matsalus 22. - 24. september 2017

Loodusest elamuste saamiseks on kõige vahetum viis looduses viibimine - kohalolek kõigi meelte ja mõtetega. Kohe järgmine viis oma vahetuse ja elamuslikkuse poolest on kindlasti hea loodusfilmi vaatamine. 
Vaata lähemalt

Must-toonekure talgud Piirsalus

Metsaelu aasta

Must-toonekure talgud Piirsalus 15. - 17. septembril 2017

Tänavused esimesed must-toonekure talgud viivad meid Läänemaale. Just seal kandis tegutseb must-toonekurg Pirsu, kelle heaks me sedakorda tööd teeme.
Vaata lähemalt

Talgud Rammu saarel II

Talgud Rammu saarel II 8. - 10. september 2017

Pole paremat rohtu sügiskuudel saabuma kippuva rammestuse vastu, kui kukemarjanõmme taastamise töö Rammu saarel. Enda liigutamine aitab kindlasti hästi liikmete kangeks jäämise vastu igal pool, aga Rammul saab end liigutada väga kaunis ja põnevas kohas loodusele kasu tuues. Nii virgub ka vaim.  Vaata lähemalt

Kadakased talgud Kassaris

Kadakased talgud Kassaris 24.-27. august 2017

Hiiumaa rannikule mõeldes kangastub esimese hooga kõrge liivane merevee ja tuule pidevas meelevallas olev looduslik supelrand. Selliseid on seal saarel tõesti palju, kuid on ka neid, mis laugelt alles hiljuti merest kerkinud ning kariloomade mõjul rannaniiduks kujunenud.
Vaata lähemalt

Soosaare rabatalgud II

Soosaare rabatalgud II 21.-24. august 2017

Rabad pakuvad erakordseid elamusi. Seda nii oma kaunite vaadete, karastava veega laugaste kui ka mitmekesise elustikuga.  Kahtlemata on ka vanade kuivenduskraavide tammitamine looduslike vahenditega üks neist tegevustest, mida saab üksnes rabatalgutel teha. 
Vaata lähemalt

Talgud Valgevenes Turovis

Talgud Valgevenes Turovis 20.-27. august 2017

Teine tänavune Valgevene talguseiklus viib Prõpjatsi jõe äärde Lõuna-Valgevenes ja kutsub kaasa vapraid talgulisi, kes pelga ära pikka sõitu teise kliimavööndisse. Sellise vapruse tasu on ainukordne elamus Euroopa ühest viimasest vabal vooklevast suurest jõest, külalislahkest võõrustamisest ja Valgevene loodusimedest. Vaata lähemalt

Talgud Osmussaarel III

Talgud Osmussaarel III 14.-17. august 2017

Osmussaarele on ELFi talgulised järgemööda jõudnud juba seitsmel viimasel aastal. Tänavu saame kõigi rõõmuks taas kord selle müstilise saare ja sealse omalaadse maailmaga tutvust tegema minna.
Vaata lähemalt

Talgud Osmussaarel II

Talgud Osmussaarel II 7.-10. august 2017

Eesti loodenurgas 3000 aasta eest tormakalt (just siin on Lääne-Eestile omane maakerge kõige kiirem) merest välja tunginud Osmussaar on mitmes mõttes eriline paik. Loodusesõpra ootavad siin täiskomplekt kõikvõimalikest ranniku ja paepealsetest elupaikadest ning väga omapärased geoloogilised nähtused.
Vaata lähemalt

Manilaiu talgud

Manilaiu talgud 7.-10. august 2017

Kui veel 1980. aastatel on Manija kandnud ühe suurima kõrepopulatsiooniga saare tiitlit, siis praegu tuleb abikäsi ulatada, et kõikjal haruldaseks jäänud kõrele kudemispaigad säilitada. Kunagi Eesti rannaniite asustanud kahepaikse tunneb ära iseloomuliku hääle järgi.
Vaata lähemalt

Silma rüditalgud

Silma rüditalgud 4.-7. august 2017

Silma looduskaitsealal teeb eriliseks asjaolu, et veel mõned sajad aastad tagasi oli osa sellest maast mere all. Tasapisi on maismaa aga vetesügavustest ülespoole kerkinud ja tekitanud omalaadse loodusliku koosluse. Vaata lähemalt

Soosaare rabatalgud I

Soosaare rabatalgud I 3.-6. august 2017

Kuigi näib, et rabasid ja soid on Eestis palju, on tegelikkuses kuivenduse tõttu tohutu hulk neid ainulaadseid looduslikke elupaiku muudetud põllu- või metsamaaks. Vaata lähemalt

Rüditalgud Võilaiul

Rüditalgud Võilaiul 31. juuli - 3. august 2017

Muhumaaga pea et kokku kasvanud Võilaiul ei ole teadaolevalt inimasustust kunagi olnud. Küll on aga seal käidud juba ammusest ajast peale heina tegemas ja loomi karjatamas. Seeläbi on laiule tekkinud omalaadne ja mitmelkesine taimestik ja põnev lindude elupaik.
Vaata lähemalt

Talgud Osmussaarel I

Talgud Osmussaarel I 31. juuli - 3.august 2017

Osmusaarele minekuks võib põhjuseid olla rohkem kui üks. Pakub ju see müütiline saar palju põnevat nii kivimihuvilistele, ajaloosõpradele kui ka neile, kes tahavad lihtsalt hallist argipäevast korraks eemale saada.
Vaata lähemalt

Kumari talgud

Kumari talgud 29. juuli - 2.august 2017

Kumari laid võlus Eesti üht läbi aegade tuntumat loodusuurijat, Eerik Sitsi sedavõrd, et noore mehena muutis ta oma nime Eerik Kumariks. Sellist nimevahetuse tempu pole üksgi talguline teadaolevalt paberil teinud, kuid silmale nähtamatult jääb siia alati maha ja midagi uut jääb külge.
Vaata lähemalt

Talgud Harilaiul II

Talgud Harilaiul II 24.-27. juuli 2017

Kõre pole küll kindlasti ökosüsteemi nurgakivi, mille kadumisel kogu läbipõimunud sõltuvusahelik kolinal kokku kukub. Pigem on ta rannaniitude ja luidete katusekivi. Tema kadumine on märk süsteemi vaesumisest, mis võib viia järk järguliselt kokku varisemiseni. Ta on katusliik.
Vaata lähemalt

ELFi talgute suvekool

ELFi talgute suvekool 20.-23. juuli 2017

Ka sel aastal ootab ees kesksuvine ELFi talgusõprade kokkusaamine, vikatiga heinategu, mis on omal kohal koos mitmete muude suvekoolile vääriliste tegevustega. Seekord pakume Nedrema puisniidule vaheldust ja avastame ühte hoopis vähem tuntud niitu Palupõhjas.
Vaata lähemalt

Talgud Harilaiul I

Talgud Harilaiul I 17.-20. juuli 2017

Taaskord on käes aeg vaadata, kuidas läheb ELFi talgute ühel lemmikul -  kõrel. Võtame ette talguretke salapärasele Harilaiule – kohta, kuhu alati soov tagasi minna. Kuna tühjade kätega külla ei minda, siis võtame kaasa vajalikud töövahendid, et talgukorras hooldada ja taastada kõrele meelepäraseid elupaikasid.
Vaata lähemalt

Saarnaki talgud

Saarnaki talgud 17.-21. juuli 2017

Saarnaki laid on ammu tuntud meelisklemiskoht niidu- ja merelindudele, haruldastele käpalistele, matkasellidele ja looduskaitsjatele. Selle inimasustuseta jäänud saare rüpes käiakse meelt ja maailma parandamas ka talvel. 
Vaata lähemalt

Talgud Valgevenes Jelnas

Talgud Valgevenes Jelnas 3.-8. juuli 2017

Mullu alagatatud komme käia talgulistena külas Valgevenes saab menust tiivustatuna tänavu jätku lausa kahe talgureis näol. Esimene neist viib Jelnasse - Euroopa ühte suuremasse rabasse, mis jääb Eesti kagupiirist umbes sama kaugele, kui Hiiumaa. Vaata lähemalt

Talgud Alam-Pedjal

Talgud Alam-Pedjal 10.-11. juuni 2017

Alam-Pedja on Eesti suurim looduskaitseala ning sellise suure loodusalana, kus võrdlemisi rikkumata rabad, looduslikus seisus sood, paksud metsad ja ulatuslikud luhaniidud moodustaks tervikliku kompleksi, üsna ainulaadne terves Euroopas. See vägev ala ootab eriti just selliseid külalisi, kes tulevad siia sooviga seda veel väärtuslikumaks teha, ega pelga oma aega ja kondiauru looduskaitsetööks kulutada. Vaata lähemalt

Talgumatk Raadil

Talgumatk Raadil 8. juuni 2017

Kui mullu oktoobris põrutas Tartu linnajagu Raadi paljude eestimaalaste teadvusesse, kui ERMi asupaik, siis tegelikult leidis siinkandis ka üks pidulik sündmus aset juba aasta varem. Nimelt moodustati siia 2015 aastal Raadi looduskaitseala, et kaitsta üliharuldaste taimede kasvukohti ning taastada ja säilitada aruniite. Vaata lähemalt

Konnade üle tee aitamise talgud

Konnade üle tee aitamise talgud aprill 2017

Üha enam pikenev päev ja soojendav päike utsitavad loodust tagant, käes on ärkamise aeg! Ärkamas on ka konnad, kes asuvad talvekodust kudemisalade poole teele mööda ürgseid rändeteid. Paraku ristuvad need inimeste liikumisradadega, kus igal aastal hukkub autorataste all loendamatu arv kahepaikseid.
Vaata lähemalt

Talgud Manilaiul

Talgud Manilaiul 24.-26. märts 2017

Tunamullu, umbes samal ajal kutsusime talgulisi Manilaiule pakilistel asjaoludel - tormine meri oli heitnud kõrede sigitiiki mõndagi sellist, mis oleks kõrede sigimise tuksi keeranud. Seekordne pakilisus tuleb hoopis rõõmsamast asjaolust - värskelt omaniku vahetanud ja aastaid hoolduseta rannaniidu tükk tuleks karjatamiskorda saada enne, kui sealsete elukate kudemise ja pesitsemise tuhin meid ettevaatlikult taganema sunnib. Vaata lähemalt

Talgud Rammu saarel

Talgud Rammu saarel 24.-26. märts 2017

Kas märts on just parim aeg väikesaarele põrutamiseks, selle üle võib vaielda. Küll aga on talgud väikesaarel üks parimaid märtsikuise nädalavahetuse veetmiseks. Ees ootab paljudele tuttav nõmm ja hoolitsev kohalike vastuvõtt.  
Vaata lähemalt